NEWSARM, Family Projects
Ս․ թ․ փետրվարի 20-ից 21-ը, «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայության ամրապնդում և տնտեսական վերականգնում» ծրագրի շրջանակներում, Վարդենիս խոշորացված համայնքի Խաչաղբյուր և Մեծ Մասրիկ բնակավայրերի ֆերմերների համար կազմակերպվեց դասընթաց՝ անասնապահության վարման լավագույն փորձ և կլիմայի փոփոխության պայմաններում կերային մշակաբույսերի մշակության առանձնահատկություններ թեմայով։
«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ ծրագրի ղեկավար Վահե Հովհաննիսյանը դասընթացի մեկնարկից առաջ հակիրճ ներկայացրեց «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայության ամրապնդում և տնտեսական վերականգնում» ծրագրի բովանդակությունը, հիմնադրույթներն ու Վարդենիս համայնքի վերոնշյալ բնակավայրերում իրականացվելիք գործողությունները։ Դասընթացներին մասնակցեց ավելի քան 100 մասնակից.
«Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայության ամրապնդում և տնտեսական վերականգնում» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության կողմից և իրականացվում է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջոցով՝ «Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ի, «Մանկական զարգացման հիմնադրամ»-ի և «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ։
Ծրագրի նպատակն է բարելավել Վարդենիս (Գեղարքունիք), Սիսիան (Սյունիք) և Ջերմուկ (Վայոց ձոր) համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերի ճգնաժամերին դիմակայելու կարողությունը՝ տրամադրելով մարդասիրական և տնտեսական աջակցություն։

Training for the farmers of Khachaghbyur and Mets Masrik settlements of Vardenis enlarged community
On 20-21 of February, within the framework of the “Resilience and Economic recovery of Border Communities in Armenia (#REBCA) Project the training was organized on the topic of best practices in livestock management and the features of fodder crop cultivation in the conditions of climate change for the farmers of Khachaghbyur and Mets Masrik settlements of Vardenis enlarged community.
Vahe Hovhannisyan, the project manager at “Strategic Development Agency” NGO, before the training shortly presented the “Resilience and Economic recovery of Border Communities in Armenia Project’s purpose and principles and the actions to be implemented in the above-mentioned communities. More than 100 participants attended the meetings.
“Resilience and Economic recovery of Border Communities in Armenia (#REBCA) Project is funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and implemented by the UN World Food Programme (UN WFP) in partnership with the World Vision Armenia (WVA), Child Development Foundation (CDF) and Strategic Development Agency (SDA) NGO.
Resilience and Economic Recovery of Border Communities in Armenia” Project aims to improve crisis resilience in the border settlements of Vardenis (Gegharkunik), Sisian (Syunik), and Jermuk (Vayots Dzor) communities by providing humanitarian and economic support.